مصاحبه با پیامبر اسلام!!!

دیروز دو قسمت یه فیلم کوتاه از احسان جامی رو دیدم به اسم "مصاحبه ای با محمد" که اخیرا ساخته. این فیلم هفته پیش  به نماینده های رسانه های هلند هم معرفی شده و البته چون طبق اعتقادات مسلمونا چهره پیامبر نباید نشان داده شود، از ماسک استفاده کرده و خودش هم به نقش مصاحبه کننده درآمده و با پیامبر اسلام حرف می زنه یه کم رسمی و البته تا حدی خودمانی و راحت.

خیلی طبیعیه که هلندیها نگران به خطر افتادن منافع کشورشون به خاطر پخش این فیلم باشن، وزیر امور خارجه هلند هم برای همه هیاتهای سیاسی کشورهای مسلمان نامه ای ارسال کرده و در خواست کرده که سفرای اسلامی حق آزادی بیان را در کشور هلند در نظر گرفته و دخالت نداشتن دولت هلند در تهیه این فیلم را مورد توجه قرار دهند.

احتمالا پخش این فیلم مثل فیلم "فتنه" ساخته "خرت ویلدرز" نماینده راستگرای پارلمان هلند، احساسات مسلمانان بنیاد گرا را جریحه دار کرده و دردسرهای زیادی را برای این کشور در داخل و خارج ایجاد کند. یادمه اون موقع که تازه این فیلم سروصدا به پا کرده بود، تو فرودگاه "اسخیپل" آمستردام کسی که پاسپورت مسافرا رو چک میکرد یه جوری با شرمندگی نظر ما رو راجع به ویلدرز پرسید و کلی هم توضیح داد که نظر اون فیلم ابدا بازتاب نظر مردم و دولت هلند راجع به اسلام نیست...گاوچران

البته یه چند وقت بعدش همین آقای خرت فیلم دیگه ای راجع به بعضی از آیات مربوط به جهاد و قتل در قرآن ساخت که دوباره کلی مشکل برای سفارتخانه های هلند در کشورهای مسلمان از جمله ایران ایجاد کرد...

حالا این دفه سازنده فیلم یه جوان ایرانی ساکن هلند (احسان جامی) هست متولد سال ۱۳۶۴ که از نه سالگی همراه با خانواده‌اش به هلند مهاجرت کرده و الان شهروند هلنده، تحصیلاتش هم در رشته مدیریت بوده و عضو حزب کارگر این کشور هست. الان هم دو ساله که نماینده شورای شهر فوربورگ (شهری نزدیک لاهه) هست. یه موسسه ای هم به نام "کمیته مسلمانان سابق" تاسیس کرده. با اینکه از می ٢٠٠٧ از اسلام برگشته ولی ضد اسلامی بودن این فیلم را رد می کنه و می گه " نیت من از ساختن این فیلم ضدیت با اسلام نیست . من با اعتقاد به آزادی بیان تلاش می کنم در این فیلم تابوهای مذهبی را که متعلق به قرنها پیش از این بوده بشکنم و اسلام خشک را با واقعیات قرن بیست و یک آشتی دهم"

جالبه که توی فیلم نظر پیامبر رو راجع به خودش و امثال خودش می پرسه...و البته که پیامبر نظر روشنفکرانه ای داره خنثی

باید ببینین حتما فیلمو...من دوست داشتم راجع به حقوق زن در اسلام و مقایسش با چیزی که الان تو کشورای اسلامی هست مثل قوانین ارث و... رو هم میوورد تو فیلمش و اینکه بهتر می بود که از نظرات اسلام شناسانی مثل سید حسین نصر (نویسنده کتاب دین و نظم طبیعت و استاد دانشگاه جرج واشنگتن) و دکتر سروش هم کمک می گرفت. فیلمش جدای اینکه چه نیتی داشته خیلی به نظر من بی طرفانه نیومد، تنها جالبیش شاید شکستن همون تابو بود.ساکت

 

آدرس قسمت اول:

http://www.youtube.com/watch?v=OEcdVDqaib8

 

 

آدرس قسمت دوم:

http://www.youtube.com/watch?v=puJl1LK-k4k

 

سلی

١۵ دسامبر ٢٠٠٨

/ 4 نظر / 14 بازدید
كويريات

من هردو قسمت رو دیدم. یه ذره به نظر من هم خیلی ساده بود!!‌ ولی چیز بدی هم نگفته بود!

فرنگی

دوست عزیز. نوشته شما را خواندم جالب بود. در مورد فیلم آقای جامی با شما موافقم. افکت فیلم در جامعه هم بسیار کم بود. اصولا همان طور که شما هم نوشته اید فقط به جنبه تابو شکنی آن می شود اعتنا کرد. موفق باشید.

بلندا

مرسی که سرزدید. از نظراتتون ممنونم. من ساکن گنت هستم و باهاتون موافقم انتورپ خیلی قشنگه. به نظر میرسه شما هم ایران نباشید. امیدوارم هرجا هستید شاد و موفق باشید.

اهور

برایتان آرزوی موفقیت و شادی دارم.